26.10.2019 Debata "Czy obecna gospodarka LP zapewnia trwałość polskim lasom?"

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z SPL i miesięcznikiem Drwal organizuje debatę pod hasłem „Czy obecna gospodarka LP zapewnia trwałość polskim lasom”  Debata odbędzie się 30 października w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie przy ul. Trębackiej 4. Początek o godz. 11:00. Na profilu facebookowym miesięcznika „Drwal”, pod adresem https://www.facebook.com/miesiecznik.drwal dostępna będzie transmisja. Do debaty można się włączyć także poprzez wcześniejsze przesłanie kwestii do poruszenia do moderatora na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 29 października do godziny 14:00.

15.10.2019 Czy prywatne firmy leśne mogą zapewnić trwały i zrównoważony rozwój polskich lasów? artykuł z październikowego Drwala.

Polecamy artykuł profesora Jerzego Więsika 

07.09.2019 Pora na protest?

Koleżanki i Koledzy,

W dniu wczorajszym zadzwonił do mnie dr hab. Władysław Kusiak z informacją o tym, że ścisłe kierownictwo LP w trakcie wewnętrznych debat dochodzi do wniosku, iż praca maszyn państwowych jest o wiele tańsza niż naszych. Żałuję w tym momencie, że nie ma wśród nas dr Józefa Grodeckiego, który mógłby nadal udowadniać fałszywość takich wniosków. Jestem przekonany, że znajdą się inni naukowcy, którzy chętnie wezmą udział w dyskusji o opłacalności zlecania usług. Jest to więc temat do dyskusji w szerszym gronie – przedsiębiorców, naukowców i leśników. Jak wiecie próbujemy z zorganizować debatę w Krajowej Izbie Gospodarczej na temat lasów, jednak ani DGLP, ani Ministerstwo Środowiska nie przyjęły zaproszenia. Także część naukowców pod pretekstem zajętych terminów oraz niejasności tematyki konferencji, nie potwierdziła w niej udziału. KIG zaproponowała przesunięcie konferencji na inne terminy październikowe. Nie jestem przekonany, że w innych terminach zaproszenie przez kierownictwo LP zostanie przyjęte ponieważ w mojej opinii LP chętnie dyskutuję pod warunkiem, że sami taką dyskusję wywołują i że jest ona ściśle przez nich kontrolowana. Postaramy się jednak tak przygotować konferencję, by wszystkie środowiska były dobrze reprezentowane.
Także wczoraj zostałem zapytany, czy powinniśmy wziąć udział w planowanej demonstracji drzewiarzy. Jestem przekonany, że powinniśmy każdy możliwy sposób wyrażać swoje zaniepokojenie dramatyczną sytuacją na rynku usług leśnych. Musimy tą decyzję podjąć nie mając pewności, czy interesy nasze i drzewiarzy są spójne. Jeżeli mielibyśmy być tam obecni, powinniśmy mieć także swoje własne postulaty (proszę o dyskusję na ten temat).

Z poważaniem, w imieniu Zarządu Głównego SPL

Prezes Tadeusz Ignaciuk

Gołuchów, 5 września 2019

19.09.2019 Robotnik czy biznesmen? Artykuł z Lasu Polskiego

Nową misją pro bono mecenasa Lecha Obary z Olsztyna stała się walka o sprawiedliwe odszkodowanie dla rodziny Edwarda Nadolnego, który zginął w lesie. Afirmacją tej misji ma być położenie tamy dla angażowania m.in. robotników leśnych na podstawie ich jednoosobowej działalności gospodarczej, co według prawnika jest społecznie szkodliwą praktyką.

Artykuł 

Las Polski

05.09.2019 Zmarł Józef KOTT

„Spocznij jedynie w Bogu, duszo moja,

bo od Niego pochodzi moja nadzieja” (Ps, 62, 6)

 

 

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 02.09 2019r.  wieku 54 lat zmarł

 Józef KOTT

 wieloletni członek  SPL oraz właściciel firmy LASKOTT  z Orawki. 

 

W ostatniej  drogę Zmarłemu będzie można towarzyszyć  05.09.2019 r.

Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona w Kościele Parafialnym w Orawce o godzinie 15:00

Zarząd i Członkowie SPL składają szczere kondolencje bliskim Zmarłego.

 

Dodatkowe informacje