20130912 TARGI W ROGOWIE – OKIEM PRZEDSIEBIORCY LEŚNEGO

Targi –Rogów 2013-okiem Przedsiębiorcy Leśnego

 

Za nami następne Targi Leśne. Niby takie same, a jednak ciut inne. Przybyli na Targi przedsiębiorcy leśni mogli obejrzeć maszyny, urządzenia a także narzędzia potrzebne do ich codziennej pracy.Można było zapoznać się z ofertą odzieży i obuwia ochronnego, były oferty dla zakładów przetwarzających drewno a także dla myśliwych.

 

Jednak dla sporej grupy przedsiębiorców miłym zaskoczeniem było zorganizowanie konferencji i seminarium dotyczące właścicieli zakładów usług leśnych. Co prawda na poprzednich Targach odbywały się już seminaria, jednak w tym roku były przygotowane wyjątkowo merytorycznie i fachowo. Organizatorom, czyli redakcjom Drwala i Nowej Gazecie Leśnej udało się zaprosić na swoje seminaria prawdziwych fachowców a do uczestnictwa zachęcić nie tylko przedsiębiorców, ale także pracowników LP którzy z zainteresowanie uczestniczyli w spotkaniach. Prawdziwym majstersztykiem było zaproszenie tak wielu, wyjątkowo aktywnych inspektorów z PIP, którzy poza aktywnością na sali, mieli również czas na rozmowy kuluarowe z przedsiębiorcami leśnymi.

Ogromne BRAWA dla organizatorów, jak i moderatorów .

BHP w pracach leśnych – temat bardzo ważny dla zamawiającego i usługobiorcy. Jednak temat ten prowadzony przez fachowców z PIP, nabiera szerszego wymiaru. Okazało się , że inspektorzy z PIP, to nie tylko osoby i instytucje, których wizyta kończy się 1000 zł mandatem. To również fachowcy doskonale znający pracę zuli, znają ich problemy, mało tego, na dodatek rozumieją te problemy i ich rozwiązywaniem są bardzo zainteresowani. Dyskusja między inspektorami PIP a pracownikami LP była bardzo burzliwa ale również bardzo merytoryczna. Przedsiębiorcy leśni nie bardzo mieli czas włączyć się do dyskusji, tak zażarcie inspektorzy bronili ich interesów. Po takim seminarium przedsiębiorca leśny nabiera przekonania, że inspektor to osoba, która odwiedza firmę po to, żeby pouczać, pomóc a nie tylko karać…..

Rzetelna firma leśna-Gratulacje dla RDLP Gdańsk za ten innowacyjny projekt a wyrazy uznania i wdzięczności dla osób które ten projekt prowadzą. Temat ten jak zwykle fachowo prowadził pan naczelnik z RDLP Gdańsk. Mieliśmy okazję zobaczyć na slajdach wyniki ankiety – Rzetelna Firma Leśna. Co ciekawe, spojrzenie na pewne sprawy, w procentach pokazały, że podobnie myślą przedstawiciele LP, jak i przedsiębiorcy leśni.

Dyskusja była bardzo merytoryczna, poruszająca przy okazji inne tematy. Np. cena rażąco niska. Zabrakło czasu, żeby uczestnikom seminarium przypomnieć o pewnych propozycjach zmian w PZP, które w końcówce ostatniej kadencji sejmu wniosła Komisja Przyjazne Państwo. Dotyczyły one m.in. ceny rażąco niskiej a także tego, żeby do kosztorysowania usług nie brać stawek niższych niż wynikają z najniższego wynagrodzenia. Może warto do tego tematu wrócić? LP mają większe możliwości lobbingu w Sejmie, pytanie czy będą chęci…

Umowa ramowa.

Temat bardzo mało znany , ale na pewno warto było posłuchać jak to wygląda w praktyce. Bardzo fachowo przedstawił to pan nadleśniczy wspomagany przez przedsiębiorców leśnych, którzy takowe umowy mają. Ciekawostką jest to, że w całej GDLP tylko 3 jednostki pokusiły się na takie rozwiązanie. Być może po takim seminarium zainteresowanie taką umową wzrośnie …?

Umowy wieloletnie.

Temat rzeka. Pan nadleśniczy przedstawił jak to wygląda w Nadleśnictwie Spała a koledzy np. z RDLP Łódź przedstawili jak to u nich. Największą dyskusję wzbudziła waloryzacja stawek. Pewnie idealnego pomysłu nie ma, ale dyskusję w tym temacie idą w dobrym kierunku.

W trzecim dniu Targów odbyło się seminarium poświęcone leasingowi maszyn leśnych. Organizatorowi tego seminarium ,,Nowej Gazecie Leśnej „ udało się zaprosić aż 5 przedstawicieli firm leasingowych, na dodatek byli to fachowcy którzy od lat zajmują się leasingowanie maszyn leśnych. Korzystając z tak szerokiego gremium, licznie przybyli przedsiębiorcy leśni, zadawali pytania, na które zaproszeni fachowcy skrupulatnie odpowiadali. Ci z przedsiębiorców którzy upatrzyli sobie na Targach jakiś sprzęt, mogli w kuluarach wyliczyć z przedstawicielami firm leasingowych, wysokość rat i koszt finalny. Przy okazji spotkania, uczestnicy otrzymali zaproszenie na ,, warsztaty dla operatorów maszyn leśnych ‘’, które odbędą się 25.października w Warszawie. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla właścicieli maszyn wielooperacyjnych, a zwłaszcza ich operatorów.

 

Jako przedsiębiorcy leśni , bardzo cieszymy się z takich inicjatyw czasopism branżowych. Jak wspominałem, podobne seminaria co prawda już się odbywały, ale w tym roku było bardzo dużo propozycji na czasie. Leasing, bhp, umowy wieloletnie i ramowe, rzetelność firm leśnych są to tematy z którymi się borykamy a w Rogowie zostały pokazane w sposób wyjątkowo fachowy i merytoryczny. Bardzo cieszy zainteresowanie ze strony pracowników LP naszymi sprawami, a aktywny udział np. PIP wręcz mobilizuje do lepszej i bezpieczniejszej pracy.

Romuald Roman - SPL
autor Marek Bodyłautor Marek Bodył

autor Marek Bodyłautor Marek Bodył


autor Gazeta Leśna
autor Gazeta Leśna

Dodatkowe informacje