20131223 SPOTKANIE U DYREKTORA GENERALNEGO LP…

W dniu 16.12.2013 r. w Warszawie, odbyło się spotkanie członków ZG SPL z dyrektorem generalnym LP. W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor generalny LP Adam Wasiak, z-ca dyrektora ds. ekonomicznych – Krzysztof Janeczko, naczelnik Jerzy Kapral, stronę SPL reprezentowali: prezes SPL Jan Kubiak, v-ce prezes Romuald Roman oraz Leon Tychowski.

Podczas spotkania poruszano m.in.temat.:

- termin spotkania dyrektora generalnego z przedsiębiorcami leśnymi;

- organizacji Mistrzostw Polski Drwali w 2014 r., rozmawiano również o możliwościach organizacji Mistrzostw Świata Drwali w Polsce – 2016 r.;

- certyfikacja firm leśnych – omówiono program pilotażowy ,,Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne”;

- przedsiębiorcy poruszyli również temat przetargów.

Przedsiębiorcy z wielkim zaniepokojeniem poinformowali o pewnej tendencji na rynku usług leśnych. W przetargach wygrywają firmy, które potrafią obniżyć stawki o

15-30 % . Nie są to firmy lokalne a raczej ,,spadochroniarze”, którzy co roku pojawiają się w różnych nadleśnictwach, obniżając stawki a po wygraniu przetargu, niejako zmuszają firmy lokalne do pracy za ,,głodowe” stawki.

Jest to proceder, który LP powinny ukrócić. Taki proceder doprowadzi do upadku wielu firm lokalnych, zabraknie ludzi do wykonywania podstawowych prac w zagospodarowaniu a harwestere, nawet największym i najlepszym nie wykosi się uprawy czy też nie wykona prawidłowo CW czy CP…… Czy powinno się dopuścić do ,, podcinania gałęzi”, na której wspólnie siedzimy, LP i przedsiębiorcy leśni?

Uważamy, że wystarczy tylko dobrze egzekwować zapisy z SIWZ, sprawdzać firmę przed przetargami, stworzyć bazę danych o firmach, a przede wszystkim nie pomagać na siłę w wykonywaniu zadań ….

Tematy te zostaną szerzej omówione na następnym spotkaniu z dyrektorem generalnym i przedsiebiorcami.

Dodatkowe informacje