20141113 SPOTKANIE Z DYREKTOREM GENERALNYM LP

 W dniu 4.11.14.r w Warszawie, odbyło się spotkanie Prezesa ZG SPL Jana Kubiaka z dyrektorem generalnym LP Adamem Wasiakiem.
W spotkaniu uczestniczył również w-ce prezes ZG SPL Romuald Roman.
 


Przedsiębiorcy przekazali dyrektorowi List Otwarty, w którym poruszają najważniejsze problemy właścicieli zakładów usług leśnych. Zostały przekazane słowa krytyki z terenu, wobec podejścia kierownictwa dyrekcji LP do zuli. Najbardziej jaskrawym przykładem takiego negatywnego działania są wytyczne na 2015 r. a zwłaszcza propozycje kar które może-powinien stosować zamawiający.  Przedsiębiorcy poprosili dyrektora, żeby zapoznał się z materiałami projektu -Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne. Kary zawarte w wytycznych są żywcem przepisane z tego projektu, brakuje jednak rzeczy najważniejszej. Osoba która przygotowała te propozycje, na koniec omawiania tego tematu dodała: cyt. "zanim jednak zaczniecie wymagać od zuli, najpierw im rzetelnie i uczciwie płaćcie....."

Przedsiębiorcy poruszali również inne tematy:
- jednostki naturalne-stosowanie ich jest w wielu przypadkach, "wymuszane" na kierownikach jednostek, którzy podobnie jak zulowcy nie potrafią zrozumieć jednego, jeżeli kosztorysuje się rzetelnie według katalogu, dlaczego nie można rzetelnie według katalogu rozliczać?

Stawka do kosztorysowania:
- Przedsiębiorcy przedstawili swoją stawkę, wynikającą z najniższego wynagrodzenia, przypominając, że od lat proszą o przedstawienie takiej kalkulacji kierownictwo LP. Jednak takiego przedstawienia się nie doczekali.
- przedsiębiorcy podali parę przykładów z terenu, sygnalizujących jak niektórzy zamawiający podchodzą do przetargów-czytaj Zuli.

Kryteria:
- poza cenowe od 2 do 30%,
- wykształcenie leśne - jeden z zamawiających ŻYCZY sobie tylko i wyłącznie, żeby właściciel firmy zatrudniał pracowników z wykształceniem leśnym, na pełen etat. Ok., ale czemu do punktacji nie może się liczyć wykształcenie leśne właściciela firmy? O to jest pytanie..... Właściciele firmy kończyli specjalnie dla nich utworzone Studium Przedsiębiorczości Leśnej i teraz ich wykształcenie się nie liczy? Brawo dla niektórych szefów jednostek za takie podejście....

Pakiety harwesterowe.
Wiadomo, że bez pozyskania maszynowego się nie obędziemy, jednak czy nie jest dużą przesadą, wyłączanie dla tych pakietów najlepsze, najładniejsze powierzchnie?
Czy to jest uczciwe podejście do firm lokalnych, którym zostawia się "ochłapy "?
Proszę zamawiających, żeby częściej bywali w terenie, zwłaszcza pod koniec roku kiedy trzeba podgonić plan. Co się okazuje? Okazuje się, że harwester wjedzie prawie wszędzie, pozyska prawie wszystko. Po co więc szykować im najlepsze pozycję kosztem firm lokalnych?
Przedstawionych tematów było dużo więcej a większość zawarta została w Liście Otwartym.
Poruszono jeszcze temat dofinansowania szkół leśnych oraz zwrócono uwagę na rozważniejsze wydawanie pieniędzy leśnych na projekty naukowe.

Dodatkowe informacje