24.01.2017 Pracownicy z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy.

W dniach 20-23.11.2016 przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych wzięli udział w oficjalnej wizycie na Ukrainie. Wizytę zorganizował Polsko – Ukraiński Klub Biznesu wraz z Komitetem Migracji i Zatrudnienia Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Jednym z rezultatów wizyty jest podjęcie inicjatywy pozyskiwania pracowników z Ukrainy a także jako wniosków z analizy bieżącej sytuacji, z której wynika, że:

  1. Rynek pracy w Polsce staje się coraz bardziej konkurencyjny
  2. Z Polski wyemigrowało ponad 1,5 miliona osób w wieku produkcyjnym (nieoficjalne dane mówią o liczbie ponad 2.000 000)
  3. Pogłębia się kryzys demograficzny. Polskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje. Niezbędne staje się budowanie systemu, nie jednorazowej akcji, pozyskiwania pracowników z Ukrainy aby możliwe było wykonywania zadań przez polskie przedsiębiorstwa leśne.
  4. Celem systemu jest utworzenie grup pracowniczych, które zamiennie (okres wizy na pracę = 6 miesięcy) będą świadczyć pracę na rzecz przedsiębiorców. Znane są przykłady gdzie pracownicy ukraińscy świadczą pracę u jednego pracodawcy przez wiele lat i stają się menedżerami w tych firmach.

Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa przy znajomości takich uwarunkowań jak:

  1. Pracownicy z Ukrainy doskonale znają rynek pracy w Polsce i wysokość oferowanego wynagrodzenia za pracę
  2. Pracownicy ukraińscy przyjeżdżają do Polski aby zarobić pieniądze na utrzymanie rodzin na Ukrainie i zainteresowani są wydłużonym czasem pracy i pracą w wolne soboty
  3. Standardem w Polsce jest zabezpieczenie zakwaterowania i możliwości przyrządzania posiłków

Stowarzyszenie pragnie również podjąć próbę pozyskania na staże i praktykę studentów koledżów (odpowiednik polskich studiów licencjackich) oraz wydziałów leśnych uniwersytetów ukraińskich przy czym:

  1. Określenie : „staż” dotyczy studentów ostatniego roku studiów, natomiast określenie: „praktyka” dotyczy absolwentów tych studiów.
  2. Praktyka i staż w Polsce nie należy kojarzyć z takimi samymi wydarzeniami z dawnych czasów, gdzie pracy było niewiele i czas na praktykach biegł powoli w błogim lenistwie. Ukraińscy studenci mają w Polsce uzupełnić wiedzę poprzez PRACĘ, a nie tylko obecność dlatego ich staż lub praktyka muszą być efektywne i wydajne. Mówiąc wprost: zamiarem jest aby ukraińscy studenci przyjeżdżali do polskich przedsiębiorstw leśnych aby świadczyć pracę. Ponieważ oczywistym jest, że wydajność pracy studenta nie jest równa wydajności pełnowartościowego pracownika należałoby przyjąć, że wynagrodzenie netto studenta będzie niższe niż pełnowartościowego pracownika. Akceptowalna przez władze uczelni byłaby kwota 1300 zł netto. Należy uznać, że może to być obiecująca forma pozyskania pracowników z Ukrainy do zwykłej pracy fizycznej nie wymagającej zaawansowanych kwalifikacji. Należałoby również przyjąć zasadę, że studenci, którzy przyjechaliby do Polski tylko na staż, a nie do pracy i nie osiągaliby należytej wydajności musieliby powrócić na Ukrainę przed zakończeniem praktyki lub stażu z odpowiednią adnotacją w dzienniku praktyk.

Podejmowanie działań dla pozyskania pracowników z Ukrainy, to wymóg chwili, konieczność wobec pogłębiającej się luki zatrudnieniowej w Polsce. Sprawa godna poważnej dyskusji i zastanowienia się nie nad tym czy zacząć, tylko nad tym jak to zrealizować.

 

Zapraszamy Kolegów Przedsiębiorców do współpracy w tym zakresie. Załączamy ankietę dotyczącą zapotrzebowania na pracowników i studentów z Ukrainy. Zainteresowanych prosimy o ich wypełnienie i odesłanie WYŁĄCZNIE pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapotrzebowanie

Dodatkowe informacje