09.01.2020 Parszywa siódemka pożarów.

W Lasach Państwowych w minionym roku  wybuchło 3212 pożarów lasów, w wyniku których spaleniu uległo 947 ha. 

W wyniku siedmiu dużych pożarów spaliło się w mijającym roku łącznie 194 ha lasu – czyli prawie tyle, ile w całym 2017 w LP. Oznacza to, że w 2019 r. 0,2 proc. zdarzeń odpowiada za 20 proc. spalonej powierzchni. W ich gaszeniu uczestniczyło 12 samolotów typu M-18 Dromader, które łącznie spędziły w powietrzu 52 godziny i 15 minut, zrzucając na ogień 180 tys. litrów wody. Straty w drzewostanie ogółem zostały oszacowane na 1,8 mln zł, a pozostałe koszty na 700 tys. zł.  Artykuł

Źródło: Lasy Państwowe

 

14.12.2019 Bieszczadzki program „500 minus”. Jak Lasy Państwowe drenują nasze portfele

Jako współwłaściciele Lasów Państwowych dopłacamy do deficytowej wycinki resztek Puszczy Karpackiej, by utrzymać dobrze płatne miejsca pracy leśników – pisze dla OKO.press dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. Tajemnica tkwi w transferach z Funduszu Leśnego. Czy gospodarka leśna w Bieszczadach ma jakikolwiek sens?

Link

26.10.2019 Debata "Czy obecna gospodarka LP zapewnia trwałość polskim lasom?"

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z SPL i miesięcznikiem Drwal organizuje debatę pod hasłem „Czy obecna gospodarka LP zapewnia trwałość polskim lasom”  Debata odbędzie się 30 października w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie przy ul. Trębackiej 4. Początek o godz. 11:00. Na profilu facebookowym miesięcznika „Drwal”, pod adresem https://www.facebook.com/miesiecznik.drwal dostępna będzie transmisja. Do debaty można się włączyć także poprzez wcześniejsze przesłanie kwestii do poruszenia do moderatora na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 29 października do godziny 14:00.

14.11.2019 O usługach leśnych w radio Tok FM

Waldemar Spychalski, członek zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, był gościem w Radio TOK FM. Rozmawiał z Pawłem Sulikiem o problemach usługowej branży leśnej, które w najbliższej przyszłości mogą niekorzystnie odbić się na wielu sektorach gospodarki, bazujących na drewnie z polskich lasów. Audycja została wyemitowana we środę 13. listopada o 21:30. Poniżej link do podcastu - zachęcamy do wysłuchania. 
Waldemar Spychalski w Radio TOK FM
 

15.10.2019 Czy prywatne firmy leśne mogą zapewnić trwały i zrównoważony rozwój polskich lasów? artykuł z październikowego Drwala.

Polecamy artykuł profesora Jerzego Więsika 

Dodatkowe informacje