Najnowsze aktualności

17.05.2017 Praktyki dla ukraińskich studentów w ZUL - informacje organizacyjne

Rynek pracy w Polsce jest niewystarczający i proces ten będzie się szybko pogłębiał. Młode kadry poszukują miejsca pracy w innych miastach i innych krajach. Na ten stan rzeczy można narzekać, obwiniać prawo, system i rządzących. To nie zatrzyma procesów gwałtownego opróżniania rynku pracy z osób zdolnych tą pracę podjąć.

Mając świadomość konieczności pozyskiwania pracowników spoza granic kraju Prezes ZG SPL Tadeusz Ignaciuk podjął i kontynuuje rozmowy z ukraińskimi uczelniami wyższymi sektora leśnictwa. Partnerami do rozmów byli: Narodowy Uniwersytet Wschodnioeuropejski w Łucku, Koledż Leśny w Szacku oraz Narodowy Uniwersytet Leśny we Lwowie.

Obecnie prowadzone są pilne konsultacje prawne oraz definiujące zasady praktyk ukraińskich studentów w polskich przedsiębiorstwach leśnych. Podjęta zostaje akcja informacyjna wśród członków Stowarzyszenia.

Jesteśmy przekonani, że staże ukraińskich studentów sektora leśnego zaowocują dobrą współpracą. Zdajemy sobie sprawę, że początek może być trudny. Niezbędne będzie dopracowanie szczegółów praktyk, zakresu prac, transportu i zakwaterowania.

Należy mieć świadomość, że praktyki mają charakter współpracy międzynarodowej w którą zaangażowanych jest kilka poważnych instytucji: Stowarzyszenie  Przedsiębiorców Leśnych, Komitet Gospodarki Miejskiej Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie I Polsko – Ukraiński Klub Biznesu. Dlatego podejmowana inicjatywa musi być zaplanowana i realizowana profesjonalnie. Co nie oznacza, że praktyka ma być  wakacjami dla młodych ludzi. Wprost przeciwnie. Ukraińscy studenci przyjeżdżają dla pracy. Solidnej i wydajnej. Pracy, która ma w nich wykształcić nawyki według standardów europejskich. Dla pracodawcy ma to być działanie ekonomicznie opłacalne.

Niezbędne jest zbudowanie systemu długofalowej współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem o ukraińskim sektorem leśnym. Współpraca dla wzajemnych korzyści.

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych przyjęciem ukraińskich studentów na praktykę prosimy o kontakt z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na pytania odpowiada i inicjatywę koordynuje: Zenon Kiczka. Przewodniczący Polsko – Ukraińskiego Klubu Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodatkowe informacje