Najnowsze aktualności

17.08.2017 Zaproszenie PIGPD dla przedsiębiorców zajmujących się przerobem drewna na naradę w sprawie zagospodarowania drewna poklęskowego

Szanowni Państwo, Przedsiębiorcy zajmujący się przerobem drewna,

Lasy Polski dotknęła największa w historii klęska żywiołowa. Huragan w nocy z 11 na 12 sierpnia powalił, wg  jeszcze niekompletnych szacunków, ok. 8,2 mln m3 drewna. Największe szkody zlokalizowane są na ogromnym obszarze ciągnącym się od Pomorza do Wielkopolski. Działają tam setki, może nawet tysiące firm zajmujących się przerobem drewna okrągłego.

Usuwanie skutków klęski, w postaci wiatrołomów w lasach, nie do nich oczywiście należy – to rola państwa, które zgodnie z ustawą o lasach zarządza nimi rękami Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Nie ułatwiało one nam dotąd życia, ale dziś leśnicy będą z pewnością potrzebować pomocy, bo szybkie zagospodarowanie tak wielkiej ilości drewna bez współpracy z przemysłem drzewnym jest niemożliwe. Myślę, że Lasy Państwowe taką pomoc dostaną. Istotna nadwyżka mocy przerobowych przemysłu będzie tu bardzo przydatna.

Jednak przemysł drzewny – a szerzej polska gospodarka, nie może za tą klęskę płacić. To nie jest jego rola ani obowiązek. Przemysł drzewny ma natomiast swe zobowiązania produkcyjne, zawarte przy zagwarantowanych rocznymi umowami dostawach drewna z Lasów Państwowych. Drewna z normalnego pozyskania, w pełni przydatnego do produkcji. Niestety, warunków takich nie spełnia drewno z wiatrołomów. To surowiec w większości popękany, zarówno w sposób widoczny, jak i ukryty, często ujawniający się dopiero po przetarciu lub nawet dopiero po dalszej obróbce. Zupełnie nie nadaje się na cele konstrukcyjne, ale też w większości nie nadaje się na meble, podłogi, drzwi, okna itp. Na pewno nadaje się tylko do produkcji płyt i celulozy, lecz wątpliwe, czy sami ich producenci, mimo swej znacznej skali, podołają zadaniu.

Aby go w opłacalny sposób przerobić, aby wykorzystać co się da również do produkcji tartacznej, trzeba uzgodnić nowe warunki zakupów tego drewna. O możliwych rozwiązaniach trzeba rozmawiać z najbardziej zainteresowanymi, czyli z przedsiębiorcami drzewnymi, którzy dziś z jednej strony obawiają się utraty możliwości produkcji potrzebnych im wyrobów (bo zabraknie na nie drewna z normalnego pozyskania) a z drugiej – mają techniczne możliwości, aby przerobić więcej drewna – tylko trzeba im zapewnić opłacalność tego przerobu.

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego podjęła więc inicjatywę organizacji otwartej narady, aby te trudne sprawy omówić i spróbować jak najszybciej wypracować możliwe rozwiązania. Mając je ustalone, będziemy mieli podstawę, aby zwrócić się do polskiego rządu i do samych Lasów Państwowych o ich zastosowanie. Nie mając ich – ryzykujemy, że mogą pojawić się pomysły na zagospodarowanie po klęskowego drewna, które dla przedsiębiorstw drzewnych przyniosą złe skutki. Musimy swoje sprawy wziąć we własne ręce.

Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych na otwartą naradę, którą organizujemy w dniu 29 sierpnia godzina 11:00 w Zajeździe Fojutowo, Fojutowo 7a 89-504 Legbąd. Zapraszamy oczywiście i liczymy na obecność leśników – pismo w tej sprawie zostało przesłane na ręce Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania. O udział przedstawicieli rządu zwrócimy się  do Ministra Rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Liczymy na Waszą obecność.

Udział w naradzie jest wolny i bezpłatny. Do celów porządkowych i organizacyjnych potrzebne jest nam tylko przesłanie zgłoszenia pocztą elektroniczną, lub informacja telefoniczna. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu 530 003 794

 

Prezydent Izby

Sławomir Wrochna

 

 

--

Z pozdrowieniami,

Biuro Izby

 

tel.  61 668 90 41

 

mailto: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.e-handeldrewnem.pl/ 

http://www.przemysldrzewny.pl/

Dodatkowe informacje